Dezinsekce štěnic je jednou z nejčastěji poptávanou službou v oboru deratizace a dezinsekce. A není divu. Výskyt štěnice v domácnosti je pro většinu lidí psychicky náročný, fyzicky nepříjemný a s vlastními silami prakticky nezvládnutelný. Jako profesionálové však máme k dispozici přípravky, které jsou v boji se štěnicemi účinné. Navíc, víme kam se podívat a jak při zásahu postupovat, aby byl efektivní a bezpečný.
Pokud jsme u vás výskyt štěnice potvrdili a domluvili se spolu na zásahu, je vhodné, abyste provedli opatření, která jsou pro úspěch nezbytná.
Co udělat před dezinsekcí štěnic
Úložné prostory postelí a sedaček vyprázdněte, vykliďte prostor
Lampy, knihy, hračky a další předměty z místnosti (včetně obsahu skříní, šuplíků, úložných prostor postelí a sedaček) přesuňte na jedno místo v téže místnosti, pryč od postele. Pokud je možné věci vložit do mrazáku, udělejte to (přenášejte a uložte do mrazáku v uzavřeném igelitovém pytli), dojde tak k likvidaci štěnic mrazem. Elektroniku vypojte ze sítě a odneste k věcem umístěným mimo lůžko. Kryty zásuvek i vypínačů demontujte, nechte je v místnosti. Pokud jde o pratelný textil, v zavázaném plastovém pytli jej přemístěte do koupelny, vysypejte rovnou do pračky a vyperte dle pokynů níže.
Věci, které není možné vyprat, ani zde nelze štěnice zlikvidovat mrazem, např. z důvodu velikosti věcí, opravdu ponechejte v místnosti na jednom místě. Nepřenášejte je kamkoli jinam, ani se jich nesnažte zbavit např. vhozením do popelnice, či uložením vedle kontejnerů. Nezvané hosty byste tak mohli nechtíc nastěhovat k nic netušícím sousedům.
Postele i nábytek odsuňte asi 20 cm od zdi. Pokud je to možné, postele a sedačky rozložte, aby bylo možné dostat se ke všem částem. Odstraňte ostění postelí, zrcadla, obrazy i police. Koberce či podlahové lišty odtrhněte od země po celém obvodu místnosti.
Ložní prádlo a bytový textil
Svlečte peřiny, polštáře, prostěradla a spolu s dalším ložním prádlem je vložte do igelitového pytle, který přenesete k pračce, vysypete do bubnu a dle doporučení vyperete. Pozor, potahy matrací zatím nevysvlékejte. Praní se týká i závěsů, dek, dekoračních polštářků apod.
Povrchy a zem
Všechny povrchy v místnosti, včetně podlah, vysajte a otřete vodou. Nezapomeňte na prostor pod postelí či sedačkou. Pytlík i filtr z vysavače spalte, nebo vložte do mrazáku. Manipulujte s nimi v uzavřeném plastovém sáčku. Vysavač pečlivě vyčistěte.
Zapamatujte si
Praní
na 60 °C, čím delší program, tím lépe
Mrazák
minimálně – 17 °C, 5 dnů
Co nelze zmrazit/vyprat
nechat v místnosti a počkat na zásah
Na co dalšího myslet při dezinsekci štěnic
Domácí mazlíčci
Používané chemické látky jsou v průběhu zásahu i nějakou dobu po něm pro domácí mazlíčky nebezpečné. Zajistěte si proto jejich hlídaní. Terária, akvária, či jiné nádoby, kde chováte studenokrevné živočichy, přesuňte z místnosti. Pakliže to není možné, vypněte větrání a velmi pečlivě je zakryjte. Přípravky jsou pro tyto zvířata vysoce toxické. Konkrétní dobu, po kterou se vaši zvířecí kamarádi nesmí v ošetřovaných místech pohybovat, vám sdělíme individuálně.
Během zásahu vstup zakázán
Kdy přesně bude možné vstoupit do ošetřovaného prostoru vám sdělíme před zásahem. Obvykle však platí, že pobyt je pro lidi bezpečný po zaschnutí účinné látky a důkladném vyvětrání.
Pozor na potraviny
Používané chemické látky nesmí přijít do kontaktu s jídlem ani povrchy, kde jídlo připravujete, skladujete či konzumujete. Je vhodné je před zásahem důkladně zakrýt.

Přesouvání věcí
Pamatujte na to, že předměty, se kterými manipulujete, mohou být zdrojem výskytu štěnic. Určitě je proto nepřesouvejte z místnosti do místnosti jen tak a znovu vybízíme, nábytku se před ošetřením nezbavujte (ani ho neodkládejte k popelnicím).
Štěnice po deratizaci
Štěnice je maximálně odolný druh a je proto velmi pravděpodobné, že jeden zásah nebude dostačující. Většinou probíhají tři zásahy, ale při silném zamoření se můžeme potkat i čtyřikrát.
S úklidem po ošetření prostor počkejte, ideálně i 14 dní. Prostory nezametejte, nevytírejte, ani neutírejte prach. Nechte účinnou látku působit. Po zásahu (a vyschnutí ošetřených matrací) povlečte postel čistým ložním prádlem. Vyměňujte ho a perte na 60 °C ideálně každý týden. Nezapomeňte textil do pračky přenášet v uzavřeném plastovém pytli.
Věřte odborníkovi a nepanikařte, pokud krátce po jeho návštěvě uvidíte živé jedince. Výskyt štěnic sledujte a těsně před další naplánovaným zásahem deratizátora jej informujte o aktuálním stavu. Před opakovaným ošetřením prostor také znovu otřete všechny plochy, vysajte a vytřete, aby mohly účinné látky dobře působit. Aplikovat další přípravky na vlastní pěst, bez konzultace s odborníkem, nedoporučujeme.