Přeskočit na obsah
Domů » BLOG » 5 znaků, že mám v okolí domu problém s hlodavci

5 znaků, že mám v okolí domu problém s hlodavci

Potkani, myši, ale i další druhy hlodavců se vyskytují v okolí lidských obydlí od nepaměti. Pokud je jejich počet přirozeně snižován, nedochází k přemnožení a dalším problémům. Naopak zvýšený počet hlodavců může znamenat škody na majetku, potravinových zásobách i šíření chorob.

myš, potkan, deratizace

S jakými hlodavci se nejčastěji setkáváme?

Potkan obecný

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec velký asi 20-30 cm, vážící okolo 0,5 kg. V praxi jsme se setkali i s o něco málo většími vypapanými jedinci (a ne, nejednalo se o domácí mazlíčky). Samci jsou obvykle větší než samičky a u obou pohlaví platí, že ocas bývá menší než zbytek těla. Jde o tzv. synantropní druh zvířete, což znamená, že se vyskytuje v blízkosti lidských obydlí a čerpá z toho výhody, třeba získává potravu.

Chování potkanů

Potkani žijí ve skupinách, které mají přísná hierarchická pravidla. Kdo je kápo, ten tu velí. Obvykle to bývá pár, který kolonii založil. Součástí skupiny jsou také podřízení jedinci, kteří plní funkci tzv. ochutnávačů. Kdybyste potkany pozorovali, zjistíte, že k nové potravě se nesrocují všichni. Vyšlou jednoho, který zkusí kousek, a když přežije, dají si i ostatní. Tvrdý život ochutnávačů, nemyslíte?

Potkani jsou velmi inteligentní zvířata, která je težké hubit mechanicky i chemicky pomocí jedových nástrah.

Kvůli funkci tzv. ochutnávačů mají jedové nástrahy odloženou dobu působnosti.

Vidět je můžete nejčastěji v noci, přes den potkani vylézají jen když skutečně musí, typicky když je nedostatek potravy. Jsou to skuteční povaleči, jejich denní program se z 80 % skládá ze spánku a odpočívání. Tak jo, trochu to vyvažuje krutost funkce ochutnávačů.

Čím se potkani živí

S chutí se pustí do rostlin, obilovin, ořechů ale i drobných živočichů, popř. do sebe navzájem. Pokud si nedáte pozor a uskladníte svou sklizeň nesprávným způsobem, poměrně snadno si na ní může začít pochutnávat potkaní rodinka. Pomocí řezáků dokážou rozkousat i velmi tvrdé materiály jako je dřevo, měkčí kovy ale třeba i beton.

Jak se rozmnožují

Samičky jsou mimořádně plodné. Za rok mohou mít klidně i tři vrhy (při velmi dobrých podmínkách více) obvykle o 4-7 mláďatech (když se zadaří, potomků může mít i dvojnásobek). Pokud máte podezření, že se ve vaší blízkosti potkani usídlili, svou kolonii si vypiplají opravdu rychle.

Myš domácí

Myš domácí (Mus Musculus) už ve svém životě viděl téměř každý. Na živo nebo na obrázku. Je to malý hlodavec s delším ocáskem a, v poměru k tělu, velkýma ušima. Celkem roztomilý tvoreček…do té doby, než vám překouše elektrický kabel, nebo zaneřádí kůlnu zapáchající močí. Ta je pro myši typická, stejně jako velké množství trusu.

Myši jsou stejně jako potkani velmi plodné. Do roka může mít jedna samice až 5 vrhů o 4-8 mláďatech.

Slušný základ pro kolonii.

Čeho si v okolí domu všímat?

1. Okousaných volně ležících potravin. Typicky spadaná jablka na zemi, ořechy a jiné kousky jídla.

2. Prokousaných pytlů s obilím a jinými plodinami. Pokud sklizeň či zásoby neuchováváte v uzavřených nádobách, kam hlodavci nemají přístup, kontrolujte místa uskladnění a jejich stav.

jak se zbavit potkana, deratizace

3. Trusu na pozemku. Trus myší i potkanů je oválného tvaru a liší se velikostí. Myší má cca 0,5 cm, potkaní asi 1 cm.

4. Soustav děr v zemi. Hledejte otvory velké asi jako pěst. Potkani i myši žijí v norách, do kterých se dostanou cestičkami viditelnými na první dobrou.

5. Pohybujících se škůdců. Při větším přemnožení se vám hlodavci mohou promenádovat přímo před nosem.

Jak se zbavit potkanů a myší

Nutno říci, že vždy je lepší problému předcházet. Mezi základní preventivní doporučení patří:

  1. Nenechávejte potraviny ani plodiny volně ležet. Na zahradním stolečku uklízejte i drobky a malé zbytky jídla. Nechávat je tam pro ptáčky není dobrý nápad. Spadaná jablka i ořechy pravidelně sbírejte, nenechávejte je pod stromy. Jednak se vám podaří ukořistit jablka na štrůdl a druhak nebudete hlodavcům dávat potravu zadarmo. Pozor také na zásoby ve sklepech!
  2. Pravidelně kontrolujte stav budov a těsnost vstupů. Díry, kterými by se myši a potkani mohli dostat do budov, pečlivě utěsněte. Pamatujte na to, že potkani se mohou prokousat i betonem, proto ledabylé ucpání hadrem nepřichází v úvahu. Tří centimetrový fuk pod dveřmi taky nebude dobrý nápad.

Při problému se obraťte se na odborníka v oboru deratizace. Nejste si jistí, jestli se vás přemnožení hlodavců týká? Nebo naopak víte, že problém s hlodavci budete muset řešit?

DOMA JEN TI, KTERÉ JSTE SI SAMI POZVALI.

zdroje: https://cit.vfu.cz/oz/IVA/potkan.htm, https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=831

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *